Kolay Arapça

Adından da anlaşılacağı gibi “KOLAY ARAPÇA” sitesi Arapçayı pratik ve kolay bir şekilde öğrenip kısa sürede konuşabilmeniz için itina ile hazırlandı. KOLAY ARAPÇA, görsel ve İşitsel tüm öğrenme metodları kullanılarak dil öğrenmek isteyen herkese hitap eden; dijital dokümanlar, videolar ve ses dosyalarından oluşan interaktif bir eğitim platformudur.


Dersler 3 Kur ve 53 dersten oluşmaktadır. Her derste konu anlatımları ve sonunda dinleme alıştırmaları bulunmaktadır. Konu sonundaki dinleme alıştırmaları daha önce işlenen konuların tekrar edilmesini sağlarken, bölümün sonundaki alıştırmalar ise önceki konuları özetler ve genişletir.


Derslerdeki her konuya paralel, alanında uzman Türkçe konuşan öğretmenler tarafından Türkçe konuşan öğrenciler için hazırlanmış konu anlatım videosu ve ardından dijital dokümanlarda da yer alan diyalog örneklerinin anadili Arap kökenli kişilerin seslendirdiği animasyon film parçaları bulunmaktadır. Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz bu diyalogların dinleme alıştırmalarının yanı sıra konularda geçen yeni kelimelerin telaffuzları ve alıştırmalara ait dinleme metinleri de yer almaktadır.


Derslerde işlenen Arapça metinlerin ve parçaların tamamının Türkçesi dijital dokümanlarda bulunmaktadır. Dokümanlarda kullanılan bütün cümlelerin tercümeleri “Renk Eşleştirmeli Tercüme” yöntemi ile karşılıklı renklendirilerek verilmiştir. Bu yöntemle hem cümlenin hem de cümleyi oluşturan ögelerin ne anlam ifade ettiğini öğrenmek daha kolay olacaktır.


Kolay Arapça sitemizde, her meslek grubuna Arapça konuşma becerisini kazandırmaya yönelik günlük hayatta en sık karşımıza çıkan Tanışma, Alışveriş, Yemek, Aile, Ev, Meslek, Yaş, Tercihler, Ulaşım gibi pratik konulara geniş yer ayrılmıştır. Uzun metinlerden çok diyaloglara ağırlık verilmiş, konuşmayı geliştirmek için doğrudan sorular sorulmuş, her seferinde benzer diyaloglar kurmaya yönlendirilmiştir.


Site içinde yer alan; okuma, yazma, dinleme ve konuşma -ki bunlar dil öğrenirken “olmazsa olmaz” kabul edilir- uygulamalarının her biri, çalışanın kendi kendine uygulayabileceği şekilde tasarlanmıştır.


Çalışırken ayrıca bir sözlüğe gerek kalmadan, aradığınız sözcüğü pratik ve kolay bir şekilde bularak çalışmaya devam edebilmeniz için her iki ünitenin sonunda kitaplara özgü yaklaşık 1.000’in üzerinde kelimenin bulunduğu sözlük eklenmiştir.


Ayrıca sitemizde, 4 bin kelimelik, rahatlıkla ulaşabileceğiniz, telaffuzlarını kolayca öğrenebileceğiniz ve kelime haznenizi geliştirebileceğiniz bir sözlük bölümü de mevcuttur.


Titizlikle hazırlanan bu materyaller düzenli ve özenli bir çalışmayla sizi başarıya ulaştıracaktır. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma aşamalarının tamamını eksiksiz biçimde tamamlamak, özellikle dinleme alıştırmalarını birçok defa dinlemek size büyük yarar sağlayacaktır. Sitemiz size Arapçayı kolaylıkla öğrenebilmeniz için bol ve sade açıklamalarla, resimlerle, kolaylaştırıcı tablolarla ve tekrar alıştırılmalarıyla zenginleştirilmiştir.


Umarız, bu heyecan verici süreci verimli olduğu kadar eğlenceli hale getirmeye çalışan bu sistem ve sunulan tüm bu zengin içerikler, Arapçayı en verimli şekilde ve sağlam temeller atarak öğrenmenizi sağlayacaktır…

Öğrenmeyi kolaylaştıran içerikler

 • Dijital Dokümanlar

  3 Kur 53 ders. Konuları açıklayıcı temalar. Resimli pratik konuşma diyalogları. Yüzlerce Alıştırma. Alıştırmalara ait cevap anahtarları.

 • Konu Videoları

  Karşılıklı konuşma diyaloglarının ev, restoran, mağaza, market, otel gibi mekanlarda anadili Rusça olan kişilerin oynadığı skeçlerle desteklenmiş konu videoları.

 • Sesli Diyalog ve Alıştırmalar

  Dijital dokümanlardaki yüzlerce alıştırma ve diyalogların, Arap kökenli eğitmenler tarafından seslendirilmiş dinleme dosyaları.

 • Sarf ve Nahiv Bilgisi/Gramer

  Klasik dönem kitaplarını ve hadis, fıkıh, kelam gibi temel dini ilimlerde yazılmış kitap ve şerhleri okumak için Arapça gramer bilmek şarttır. Bu ihtiyaç göz önüne alınarak Sarf ve Nahiv konularının incelendiği dijital doküman da eklenmiştir.